Latest News

Το Πανόραμα του Βόρειου Ομίλου της Β Εθνικής (21η Αγωνιστική)

Οι Μαχητές Δόξα Πεύκων επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί στο ματς με τον Αίαντα Ευόσμου (64-80) για την 21η αγωνιστική του Ομίλου του Βορρά της Β’ Εθνικής και πλέον ισοβαθμούν στην κορυφή με τον Προμηθέα Πατρών.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα και από την πρώτη κιόλας περίοδο πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ (12-25). Ετσι συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 24-45. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαχητές διατήρησαν το προβάδισμά τους κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων και τελικά πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 64-80.

Από την άλλη πλευρά, σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να παραμείνει στην κατηγορία πήρε το Στρατώνι μέσα στην Καλαμαριά επί του Αργοναύτη με 54-77 και αποσπάστηκαν δύο βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:
Τετάρτη 18/03
Κομοτηνή-Προμηθέας 67-91
Κυριακή 22/03
ΧΑΝΘ-Ασπίδα Ξάνθης 63-50
Αργος Ορεστικό-Τιτάνες Παλαμά 90-78
Πιερικός Αρχέλαος-Φοίνικας Λάρισας 63-52
Αργοναύτης-Στρατώνι 54-77
Πευκοχώρι-Ανατόλια 89-81
Αίας Ευόσμου-Μαχητές Δόξας Πεύκων 64-80

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 54-77
Διαιτητές: Παργιανόπουλος-Τσουμαχίδης
Δεκάλεπτα: 12-18, 29-42, 43-56, 54-77
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Τσούρμας): Δικταπανίδης, Καλπαξίδης 17, Μιχαηλίδης 9 (1), Γαϊτανίδης, Θώμος 2, Δάλπας 9 (2), Μπέγας 4, Χαντζίδης 13.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Νικολαΐδης): Χαριστός, Mατενίδης 3 (1), Ζυγούρας 9 (3), Κουντουρατζόγλου 6, Δελίδης 3 (1), Μυστηλιάδης 7 (2), Μυλωνίδης 6 (2), Δαβάνης, Κιγμέτογλου 19 (3), Δανάκης 5 (1), Νταράκης 12, Δασκαλόπουλος 7.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ 64-80
Διαιτητές: Θεοδώρου-Μοσχοτόγλου
Δεκάλεπτα: 12-25, 24-45, 45-65, 64-80
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Θωμαΐδης 11, Αμούτζιας 6, Γκατζιάς 12, Σαββίδης, Μαυρίδης 15, Καδής 3, Καντάρκος 17 (3), Ψευτογκάς, Σεκαδάκης.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος Δ. 5, Ταρπάγκος 2, Μάρουσιτς 14 (1), Γερομιχαλός Δ. 10 (2), Ελευθεριάδης 11, Κελεσίδης, Στόλης 2, Γερομιχαλός Π. 10, Γράβας 18 (2), Γκαμούρας 4, Θεοδωράκος 4.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 90-78
Διαιτητές: Συμεωνίδης-Τζίμα
Δεκάλεπτα: 15-24, 36-38, 66-58, 90-78
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Μπόζιαρης, Κούτρας 7 (14ασ.), Μιχαηλίδης 11 (3), Βλάχος 11 (1), Μαυρίδης 15 (1), Τράντας 10 (1), Κόττας 12 (1), Βοϊβατόπουλος 20, Τσαμπούρης, Μπέλλος 2, Δεληγιάννης Δ. 2, Γιαγκόπουλος.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Ζαχαρέλης): Ψαρόπουλος 3 (1), Τριανταφύλλου 15 (3), Λίτσο 15 (3), Πανταζής, Kουτίνας 15, Βουργιώτης 5 (1), Πανταζής, Μαλτέσιος 7, Κουσιάτζας Κ. 2, Φούντας 13 (1), Πελίγκος 3 (1).

ΧΑΝΘ – Ασπίδα Ξάνθης 63-50
Διαιτητές: Φακίτσας, Καρακώστας
Δεκάλεπτα: 16-9, 41-18, 50-28, 63-50
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Αμπατζάς, Πρωτούλης 10 (1), Ματενίδης 7 (1), Σταματέλος 6 (1), Ελευθεριάδης 12, Ζιάκας 3, Σικαλίδης 10, Παπαθανασίου 2, Βλάχος 2, Μελίδης 11.
Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Δενδρινός 9 (1), Παπαδάκης 2, Τσιώγκας 11 (2), Σταμπουλής 2, Στεφανίδης 3, Παπανικολάου, Κουτσογιάννης Απ. 9 (1), Τατάρης 1, Παλλάκης 2, Πετς 11 (1).

Πιερικός Αρχέλαος – Φοίνικας Λάρισας 63-52
Διαιτητές: Λόρτος, Τσοκόλης
Δεκάλεπτα: 12-10, 31-22, 47-41, 63-52
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Βαβατσιούλας, Ταρενίδης, Γκοντόπουλος 21 (4), Χριστοδούλου 3, Πρισκομάτης, Ασημάκης 17 (3), Αμπαράς 7 (1), Σπυρόπουλος 4, Παπαδόπουλος Ν., Οικονόμου 11, Παρμακτσίδης.
Φοίνικας Λάρισας (Θεοδωρόπουλος): Αθανασόπουλος 10 (2), Γοργόλης, Παπαχρήστος 11, Μαγρίζος 6, Τσιαβές, Περρωτής 15, Παπακώστας 6, Τσιαμπαλής 2, Στεργιούλης 2.

Πευκοχώρι – Ανατόλια 89-81
Διαιτητές: Γερακίνης, Ξέρας
Δεκάλεπτα: 22-15, 48-43, 69-63, 89-81
Πευκοχώρι (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 20 (2), Κεσίδης, Γεωργάκης 9, Μπεχλιβάνης 3, Δεληγιάννης 9 (1), Τέρπος 6, Αμπατζίδης, Τριφτανίδης 2, Νησιώτης 16, Ζώτος 11 (2), Δήμου 8 (2), Ιωαννίδης 5 (1).
Ανατόλια (Κυριακού): Καραμανώλης, Παυλέας, Τζουβάρας 9, Γαλανίδης 15, Τριανταφυλλίδης 2, Αρνίδης 15 (2), Κουφός, Τόζιος 24 (1), Σιώμος 14, Βεργίνης 2, Πατεράκης.

Βαθμολογία
1. Μαχητές Δόξα Πεύκων 40 19-2
———————————-
2. Προμηθέας Πατρών 40 19-2
—————————
3. Πευκοχώρι 36 15-6
4. Αργος Ορεστικό 35 14-7
5. Πιερικός Αρχέλαος 33 12-9
6. Αργοναύτης 32 11-10
7. Ανατόλια 31 10-11
8. Τιτάνες Παλάμα 31 10-11
9. Φοίνικας Λάρισας 30 9-12
10.Στρατώνι 30 9-12
——————————–
11.Αίας Ευόσμου 28 7-14
12.Ασπίδα Ξάνθης 27 6-15
13.ΧΑΝΘ 26 5-16
14.Κομοτηνή 22 1-20

Η επόμενη 22η αγωνιστική (29/3)
Στρατώνι – Ευρώπη Πευκοχωρίου
Φοίνικας Λάρισας – Αργος Ορεστικό
Ασπίδα Ξάνθης-Αργοναύτης Καλαμαριάς
Τιτάνες Παλαμά – ΧΑΝΘ
Μαχητές Δόξα Πεύκων – Κομοτηνή
Ανατόλια – Αίας Ευόσμου
Προμηθέας Πάτρας – Πιερικός Αρχέλαος

πηγή: www.superbasket.gr

Related posts