Latest News

Το Πανόραμα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής (26η Αγωνιστική)

Το Πανόραμα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής (26η Αγωνιστική)

Σε παράσταση… για ένα ρόλο αποδείχθηκε το μεγάλο ματς παραμονής ανάμεσα σε Σιάτιστα και Νίκη Βόλου, με την ομάδα του Νίκου Καλαμπούκα να «κατακερματίζει» την αντίπαλό της με 82-60 και να κερδίζει αυτή τη θέση της στην επόμενη Γ’ Εθνική κατηγορία. Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, είχε δείξει τις διαθέσεις της, προηγούμενη με 21-11 και έχοντας ήδη δηλαδή σχηματίσει διαφορά διψήφιου αριθμού πόντων. Μπορεί στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Στρατίκη να παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο επιθετικό κομμάτι, όμως οι 27 πόντοι των αντιπάλων τους δεν τους επέτρεπαν πολλές επιδιώξεις. Στην τρίτη περίοδο πάλεψαν, μειώνοντας σε μονοψήφιο αριθμό χάρη σε επιμέρους σκορ 13-21, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση, φέρνοντας μάλιστα τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο τέλος, για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη μεγαλύτερη φετινή τους νίκη.

Τα αποτελέσματα:

Μελίκη – Πρωτέας Γρεβενών 73-70
Αγρίνιο – Ηρακλής Κοζάνης 20-0 (α.α.)
Βόνιτσα – Καρδίτσα 95-101
Μεταμόρφωση Βόλου – ΑΕΛ 81-85
Σιάτιστα – Νίκη Βόλου 82-60
Καστοριά – Αίολος Αστακού 88-86
Διόσκουροι Κοζάνης – Πανεδεσσαϊκός 105-51

Τα φύλλα αγώνα:

ΣΙΑΤΙΣΤΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 82-60
Δεκάλεπτα: 21-11, 44-28, 57-49, 82-60
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Τζιοπάνος
Σιάτιστα (Καλαμπούκας): Γεωργάκας 2, Στεργίου, Γράβας 17 (1), Ρέπας Χ. 12 (2), Λεζγίδης, Ρέπας Ν. 16, Καλαμπούκας 5 (1), Τζώνος Γ. 2, Τζώνος Γ. 11 (1), Τσιαούσης 16 (2), Κατσιάνης.
Νίκη Βόλου (Στρατίκης): Τζίνης 12 (1), Οικονόμου 2, Λατσίνογλου, Κατσαλής 11 (3), Βασδέκης, Μαστοράκης, Τσώλης, Βλήτσιος, Τάσσος 28, Κέτουλας 3, Τοκατλίδης 4.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΕΛ 81-85
Δεκάλεπτα: 26-16, 40-43, 61-65, 81-85
Διαιτητές: Τσιβελεκίδου, Τσοκόλης
Μεταμόρφωση Βόλου (Μυριντζής): Καραγεώργος 24 (5), Ζήσης 4, Φαλαγγάρης, Παπούλιας 12, Νάνης 14 (1), Σκαμάγκας 7, Τσιτσιγιάννης 2, Παλάσκας, Γιωτόπουλος 18 (3).
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Κουρής, Τέλιος, Σαριμπαλίδης 15 (5), Τσιλούλης 14(2), Τσούτσος 11, Μηλιώνης 2, Κονδυλόπουλος, Σταυρόπουλος 6(2), Μπλιάτζας 8, Πολίτης 17(3), Ψάλτου 8, Κόκκας 4.

ΜΕΛΙΚΗ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 73-70
Δεκάλεπτα: 22-14, 39-27, 56-46, 73-70
Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 16(2), Μαυρίδης 16(1), Δημητριάδης 8, Γιαννόπουλος, Παυλίδης, Παπαδόπουλος 2, Κοτσαμπάσης Β., Κοτσαμπάσης Γ. 10, Λέφας 2, Παραπούρας 15(3), Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης 2.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Ζαμπέτης 1, Γιαννάκης, Πενλίδης, Μουράτογλου 25(2), Ρίγκος 11(1), Τσιμίδης 13, Συλλάκος 6, Παπαθεοδώρου 6, Ασλανίδης, Χατζημουρατίδης, Τζήμας 6(2), Κλωνάρας 2.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 88-86
Δεκάλεπτα: 17-20, 36-42, 57-64, 88-86.
Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 6, Λέκος Γ., Δίτσιος, Γυμνόπουλος 16(2), Τεπετίδης 14(2), Πανταζής 19(2), Ντάλης 5(1), Τασιούδης 6, Αντωνιάδης 19(1), Τσαούσης, Μπασακύρος, Κόκουρας 5.
Αίολος Αστακού (Βουρνάς): Καραγιώργος, Πανάρας 3, Ψάλτου 7(2), Κακλαμάνος 25(6), Πάππος, Χουλιάρας 15, Καλισώρας 15(5), Λυμπάρης 11(1), Δουρούκης 10(2).

ΒΟΝΙΤΣΑ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 95-101
Δεκάλεπτα: 23-26, 47-53, 76-81, 95-101
Βόνιτσα (Mπαλάσκας): Κοτρώτσος, Τσιτσώνης 22(6), Σκαμπαγιάννης, Περλής 17(1), Μπουρσινός 12(2), Ασπρογέρακας, Χάχαλος, Μανδαλάκης 40(5), Μαζαράκης 4, Γιώτας, Παπανελόπουλος
Καρδίτσα (Φόρος): Δεσπούλης, Γεωργίου 12(1), Τσιαμούρας 12(1), Παππάς Γ. 10, Βούλγαρης 21, Παπαδόπουλος 28, Αντωνίου 18(4).

Βαθμολογία (Τελική):

1. ΑΕΛ 51 (25-1)
2. Αίολος Αστακού 48 (22-4)
3. Καστοριά 46 (20-6)
4. Αγρίνιο 45 (19-7)
5. Μελίκη 41 (15-11)
6. Διόσκουροι Κοζάνης 39 (13-13)
7. Μεταμόρφωση Βόλου 38 (12-14)
8. Καρδίτσα 38 (12-14)
9. Πρωτέας Γρεβενών 37 (11-15)
10. Ηρακλής Κοζάνης 36 (11-14-1 μηδενισμός)
11. Σιάτιστα 35 (9-17)
12. Νίκη Βόλου 34 (8-18)
13. Βόνιτσα 30 (5-20-1 μηδενισμός)
14. Πανεδεσσαϊκός 25 (0-25-1 μηδενισμός)

πηγή: www.basketblog.gr

Related posts