Latest News

Το Πανόραμα του 3ου Ομίλου της Γ Εθνικής (23η Αγωνιστική)

Το Πανόραμα του 3ου Ομίλου της Γ Εθνικής (23η Αγωνιστική)

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε η Καστοριά, η οποία πέρασε και από την Καρδίτσα, με 59-73 απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Το τελικό αποτέλεσμα, βέβαια, αδικεί τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του Φόρου, κοντεύοντας να κάνουν την ολική επαναφορά από το 31-41 του ημιχρόνου, μειώνοντας σε απόσταση «αναπνοής» στο τέλος της τρίτης περιόδο (53-55). Οι «Γουναράδες», όμως, μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» και αυτό το ματς, και με επιμέρους σκορ 6-18, διατήρησαν τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες που τους απέμειναν για τη δεύτερη θέση, υποδεχόμενοι την αήττητη ΑΕΛ ωστόσο, την επόμενη αγωνιστική.

Τα αποτελέσματα:

Πρωτέας Γρεβενών – Σιάτιστα 85-59
Μελίκη – Μεταμόρφωση Βόλου 99-67
Ηρακλής Κοζάνης – Βόνιτσα 20-0 (α.α.)
Καρδίτσα – Καστοριά 59-73
ΑΕΛ – Διόσκουροι Κοζάνης 95-68 (1/4)
Νίκη Βόλου – Αγρίνιο 52-61
Αίολος Αστακού – Πανεδεσσαϊκός 20-0 (α.α.)

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ -ΣΙΑΤΙΣΤΑ 85-59
Δεκάλεπτα: 22-15, 45-33, 61-52, 85-59
Διαιτητές: Μαντήλας-Τζαμάκου
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Ζαμπέτης 4, Γιαννάκης 15 (2), Μαρκόπουλος, Μουράτογλου 15 (1), Τσιμίδης, Κολοβός, Συλλάκος, Μαλιούρας 21, Πετρίδης 2, Τζήμας 20 (2), Κλωνάρας 8 (2).
Σιάτιστα (Καλαμπούκας): Γεωργάκας, Στεργίου, Γράβας 24 (1), Ρέππας Χ. 6, Ρέππας Ν. 13 (1), Καλαμπούκας 4, Τζώνος Γ., Τζώνος 3, Τσαούσης 9, Κατσιάνης.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 59-73
Δεκάλεπτα: 18-20, 31-41, 53-55, 59-73
Διαιτητές: Τζίμα-Τσοκόλης
Καρδίτσα (Φόρος): Δεσπούλης 5 (1), Μπρούτσος, Θώδης, Τσιαμούρας 2, Παπαϊωάννου 8, Παππάς Κ. 2, Γεωργίου 5 (1), Βούλγαρης, Παπαδόπουλος 19, Αντωνίου 18 (2), Πάππας Γ., Κουρέπης .
Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 2, Λέκκος, Δίτσιος, Γυμνόπουλος 10, Τεπετίδης 4 (1), Ντάλλης 6, Τασιούδης 13, Αντωνιάδης 15 (2), Πανταζής 19 (4), Τσαούσης, Κόκουρας 4.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΓΡΙΝΙΟ 52-61
Δεκάλεπτα: 8-11, 29-25, 41-48, 52-61
Διαιτητές: Μοσχοτόγλου- Αγραφιώτης
Νίκη Βόλου (Στρατίκης): Τζίνης 5 (1), Οικονόμου, Μαστοράκης, Βασδέκης, Κατσαλής 19 (6), Τσώλης 11, Βλίτσιος, Τάσος 7, Κετούλας, Τοκατλίδης 10.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Παναγιώτου 2, Τσατάλας 18 (2), Σταμούλης, Σταμουλάκης 2, Μήτσου 5 (1), Γεωργούλας 16 (1), Μακρής, Γκόβας 18 (4).

ΜΕΛΙΚΗ – ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 99-67
Δεκάλεπτα: 30-13, 49-27, 76-43, 99-67
Διαιτητές: Σιταρίδης-Γρεκός
Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 11 (1), Μαυρίδης 19 (2), Δημητριάδης 8 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Παυλίδης, Παπαδόπουλος, Κωσταντίτσης 2, Κοτσαμπάσης 11 (1), Λέφας 12  (1), Παραπούρας 25 (5),Τζουνόπουλος  4, Ρογγότης 1
Μεταμόρφωση Βόλου (Μυριντζής): Καραγιώργος 14 (2), Αγκρής, Νάννης 27 (1),Σκαμαγκάς 8, Τσιτσιγιάννης 7, Παλάσκας 5, Ζήσης 6.

Βαθμολογία (σε 23 αγώνες):

1. ΑΕΛ 44 (22-0)*
2. Αίολος Αστακού 44 (21-2)
3. Καστοριά 41 (18-5)
4. Αγρίνιο 37 (15-7)*
5. Μελίκη 35 (12-11)
6. Διόσκουροι Κοζάνης 34 (11-12)
7. Πρωτέας Γρεβενών 33 (10-13)
8. Ηρακλής Κοζάνης 33 (10-13)
9. Καρδίτσα 33 (10-13)
10. Μεταμόρφωση Βόλου 33 (10-13)
11. Νίκη Βόλου 31 (8-15)
12. Σιάτιστα 31 (8-15)
13. Βόνιτσα 27 (5-17-1 μηδενισμός)
14. Πανεδεσσαϊκός 22 (0-22-1 μηδενισμός)

(*) Ο αγώνας Αγρίνιο-ΑΕΛ θα πραγματοποιηθεί στις 19/4

24η αγωνιστική (26/4):

Μεταμόρφωση Βόλου – Πρωτέας Γρεβενών
Βόνιτσα – Μελίκη
Πανεδεσσαϊκός – Ηρακλής Κοζάνης
Σιάτιστα – Καρδίτσα
Καστοριά – ΑΕΛ
Διόσκουροι Κοζάνης – Νίκη Βόλου
Αγρίνιο – Αίολος Αστακού

πηγή: www.basketblog.gr

Related posts