Latest News

Το Πανόραμα του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής (26η Αγωνιστική)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε μία ονειρεμένη σεζόν ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου, με το 89-81 επί της Πεύκης να «επισφραγίζει» το πάρτι των παικτών του Παναγιώτη Σαββάτη και των φίλων της ομάδας. Σε ένα ματς, όπου οι άμυνες αφέθηκαν… κατά μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα σε επίπεδα που δε θεωρούνταν απαγορευτικά για τους φιλοξενούμενους. Είχαν, ωστόσο, τον τρόπο να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά χωρίς να πατήσουν «γκάζι», μιας και οι παίκτες του Μιχάλη Θάνου δεν πίεσαν ουσιαστικά για να κάνουν την ανατροπή.

Παρομοία εικόνα, όσον αφορά τη διάθεση των αντιπάλων να παίξουν άμυνα, υπήρξε και στα Πατήσια, όπου το Κορωπί δε δυσκολεύτηκε πάντως να πάρει την νίκη με 85-92 επί του Σπόρτιγκ. Καθοριστικότερο σημείο της αναμέτρησης, ήταν τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τους παίκτες του Φώτη Καρακώστα να έχουν επιμέρους σκορ 6-13, από το 42-43 του ημιχρόνου και να «κλειδώνουν» εκεί ουσιαστικά το αποτέλεσμα, παρότι οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας αρχικά τη διαφορά στους έξι πόντους (61-67 στο 30′). Στο τέλος, κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα και τελείωσαν με «διπλό» τη σεζόν.

Απίστευτο φινάλε στη «μάχη» της τρίτης θέσης, με τον Εργοτέλη τελικά να την κατακτά. Οι Κρητικοί πέρασαν εύκολα από τη Ρόδο, με 45-65 επί του Αρχαγγέλου και κέρδισαν… δικαίωμα στο όνειρο της Β’ Εθνικής, έστω και από τα μπαράζ. Η «μοίρα» του αγώνα είχε προδιαγραφεί από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη είχαν προηγηθεί με 7-19. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αρκετά χαλαροί και δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να καταστούν ανταγωνιστικοί, με το τελικό σκορ να έρχεται φυσιολογικά.

Το «δώρο» στον Εργοτέλη έκανε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, ο οποίος υπέταξε με 73-66 τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης. Οι γηπεδούχοι ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά κοντά στα διψήφια επίπεδα στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-44). Στο τέλος, οι παίκτες του Παναγιώτη Μακρυδήμα επιχείρησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση και τον ενθουσιασμό των αντιπάλων τους, οι οποίοι ήταν αποφασισμένοι να αποχαιρετήσουν με μεγάλη νίκη την κατηγορία.

Σε παιχνίδι… ΝΒΑ εξελίχθηκε αυτό στην Κρήτη, ανάμεσα σε Ηρόδοτο και Πόλι Καλλιθέας, με το δεύτερο να παίρνει το «διπλό» με 96-107. Και σε αυτό το παιχνίδι, πρυτάνευσαν αποκλειστικά οι επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να τελειώνουν τον αγώνα σκόραροντας πάνω από 100 πόντους. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν, λοιπόν, τη σεζόν, χαρίζοντας σκορ και θέαμα σε όσους παρακολούθησαν τον αγώνα.

Εύκολο έργο για το Αιγάλεω, το οποίο επικράτησε του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφεια με 76-83. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν με το 27-24 πως μπορούσαν να διεκδικήσουν την πρώτη επιτέλους νίκη της χρονιάς γι’ αυτούς, όμως το επόμενο εικοσάλεπτο ανήκε στους αντιπάλους τους. Ειδικά το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικής σημασίας, κατά το οποίο οι παίκτες του Γιώργου Δρουμπούκη προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων (56-67). Όσο και αν προσπάθησαν οι παίκτες του Γιώργου Κουκλάκη, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις ώστε να αποχαιρετήσουν με νίκη την κατηγορία.

Διαιτητές: Γιακείμη- Σπυρόπουλος Σπ.
Αρχάγγελος (Θωμίδης): Βογιατζής 3, Κουιμτζίδης, Μητσού, Παπανικολάου, Βλαχοδήμος 9, Ματσαμάς 5(1), Αυγενικού 3, Αγγελόπουλος 3, Σκορδάλης 7(1), Κούρος 12, Εκινέ 3.
Εργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 6, Καρακωνσταντάκης 13(3), Χαλκιαδάκης 3, Ξενάκης 8, Σακελλαράκης 4, Σκαρλάτος 5(1), Βασιλειάδης 7, Μπουμπάρης 1, Αρναουτάκης, Καραλής 11(3).

ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΚΟΡΩΠΙ 85-92
Δεκάλεπτα: 23-23, 42-43, 61-67, 85-92
Διαιτητές: Καλογερόπουλος – Σκαλτσής
Σπόρτιγκ (Νανάκος): Σημαιόπουλος 3, Κοιλάκος, Ηλιάδης 15 (2), Βαθρακοκοίλης 8 (2), Μητσόπουλος, Πασπαλάς 4, Καστανιώτης 18, Φιλιππόπουλος 32 (1), Τσαπρούνης 5
Κορωπί (Καρακώστας): Ντάσης 3 (1), Μελάς 26 (4), Κούσουλας 23 (1), Κούργιας, Υφαντής 11 (1), Κάτσαρης, Κερασοβίτης 11 (2), Νικολού, Τσιουμπρής 16 (2)

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΙΓΑΛΕΩ 76-83
Δεκάλεπτα: 27-24, 40-47, 56-67, 76-83
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης – Αυγερινός
Ιωνικός ΝΦ (Κουκλάκης): Φρατζέσκος 9 (3), Ζάμπουρας, Μαυραγάνης 16 (3), Σβερκούνος 20 (2), Μελέουνης 4, Σβορώνος 2, Κριτσωτάκης 3, Γιαννιώδης 16, Στυλιανός, Τσούπρος 6, Σωτηρίου.
Αιγάλεω (Δρουμπούκης): Μένος 2, Τσιαμπάς, Χανιώτης 5 (1), Δρίτσας, Μπάζιος 6, Μπέλης, Σακελλαρόπουλος 8, Μιλεντίγεβιτς 29 (4), Αποσκίτης 11 (2), Κωνσταντινίδης 21, Ρήγος 1, Στάθης.