Latest News

Το Πανόραμα της Γ Εθνικής.(4η αγωνιστική 1ος Νότου)

Πολύ σημαντικές και αμφίρροπες αναμετρήσεις περιλμβάνει το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής και στον 1ο Όμιλο του Νότου της Γ’ Έθνικής.
Στη Νέα Φιλαδέλφια ο ΚΑΟΚ συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Νέο “θύμα” του ήταν η ΦΕΑ την οποία “λύγισε” με τελικό σκορ 46-63. Με αυτή τη νίκη οι Κορίνθιοι διεύρυναν το σερί τους στο 4-0 και παρέμειναν η μόνη αήττητη ομάδα του Ομίλου. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο πρώτο μέρος, με την εναρκτήρια περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες σχεδόν ισόπαλες(16-17) και τους φιλοξενούμενους να αποκτούν μια διαφορά 7 πόντων πηγαίνοντας στην ανάπαυλα, με το σκορ να κλείνει στο 26-33. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου η ΦΕΑ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην επιθετική της λειτουργία, με αποτέλεσνα να πετύχει μόλις 6 πόντους. Ο ΚΑΟΚ, “χτίζοντας” πάνω στη συμπαγή του άμυνα, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, φτάνοντας έτσι στο τελικό 46-63 που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Δανιήλ και Κατσαμάκης ήταν οι πιο παραγωγικοί παίκτες των νικητών με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Πρώτος σκόρερ από πλευράς ηττημένων ήταν ο Διαμαντόπουλος που πέτυχε 12 πόντους, με του Πούσι και Κρητικό να σημειώνουν από 10.
Στη Νέα Ιωνία, η ομώνυμη ομάδα γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Κεραυνό Αιγίου με τελικό σκορ 57-68. Η αναμέτρηση ήταν πολύ αμφίρροπη στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με το σκορ στο 39-33 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Κεραυνός παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος στο δεύτερο μέρος, κυρίως στον αμυντικό τομέα, και με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου 10-18, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο από το +2(49-51). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να λύσουν τα επιθετικά τους προβλήματα ούτε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να διατηρούν τα “ηνία” στο σκορ βασιζόμενοι στην άμυνα τους, φτάνοντας έτσι στην επικράτηση με τελικό σκορ 57-68. Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κώστας Κεφαλάς, ο οποίος σημείωσε 36 πόντους(7 εύστοχα τρίποντα) για τον Κεραυνό, με τους Κεφάλα και Θάνο να πετυχαίνουν από 10 για τους ηττημένους.