Latest News

Αποτελέσματα 1ης Αγωνιστικής Basket League ΣΚΡΑΤΣ!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο κλειστό του Δήμου Ήλιδας πανηγύρισαν τα Τρίκαλα BC, κερδίζοντας με 74-63 τον Κόροιβο, στην πρεμιέρα τους στη φετινή Basket League.

Οι δύο αντίπαλοι κινήθηκαν «χέρι χέρι» μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με τους παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου να έχουν ισχνό προβάδισμα με 54-51. Στην τελευταία περίοδο, όμως, το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στην άμυνα και «κλείδωσε» το «διπλό» με καθοριστικούς πόντους του Όβιε Σόκοκι αφού «έτρεξε» επιμέρους σερί 22-10.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 37-33, 54-51, 64-73.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 10 (2), Τρότερ 7 (1), Σλαφτσάκης 5, Α. Χριστοδούλου 8, Χάρις 18 (11ριμπ.), Πουλιανίτης 2, Γιωργάκης 1, Βασιλόπουλος 7 (1), Κάουνσιλ 6.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC (Φλεβαράκης): Ντάουελ 8, Τσιάρας 6 (1), Κόνγκερ 13 (1), Κουκουλάς, Βίλχαμσον 7 (1), Καραθανάσης, Σόκο 14 (12 ριμπ.), Τσιλούλης, Ρόμπινσον 10 (2), Τιγκ 12, Βαρυτιμιάδης, Καλογιαννίδης 3 (1).

Έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα το Ρέθυμνο κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 87-73 επί του Απόλλωνα Πατρών, στο «Μελίνα Μερκούρη», μπαίνοντας με το… δεξί στις υποχρεώσεις του στη φετινή Basket League.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να το κλείνουν ισόπαλες (19-19), εν συνεχεία όμως οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου βελτίωσαν την απόδοσή τους στην άμυνα και «τρέχοντας» σερί 22-14 έκλεισαν το ημίχρονο στο +8 (41-33). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος, οι «μελανόλευκοι» όμως επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο και μείωσαν σε 75-72. Πιο ψύχραιμοι οι Κρητικοί, ανέκτησαν τα «ηνία» και «κράτησαν» τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 41-33, 64-55, 87-73.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 14 (2), Σάφτενααρ 18 (1), Γιαννόπουλος 13 (3), Κορόλεφ 7, Ρέλφορντ 9 (1), Σχίζας 6, Χάροου 10, Κουκ, Θεοδωρίδης, Καμπερίδης 10 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Παπαχατζής): Αθανασούλας 5 (1), Πάλμπλαντ 11 (1), Ντάνκαν 10 (1), Μέιερ 31 (5), Γουντς 2, Αργυρόπουλος 7, Πελεκούδας, Νηφόρας 4, Πέρι 3.

Η Καβάλα δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στο μαχητικό Λαύριο, είδε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να φτάνει κοντά στη νίκη, όμως ένα τρίποντο του Κοστόφ οδήγησε τους γηπεδούχους στη νίκη με 68-66.

Το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να πάρει προβάδισμα στο σκορ με μπροστάρη τον Σακελλαρίου (8-16, 6′). Η εμπειρία των Γιαννακόπουλου και Μπάρλου «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία και η διαφορά αυξήθηκε (12-23, 8′). Τα πράγματα κυλούσαν όπως τα ήθελαν οι φιλοξενούμενοι, που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 11 πόντων (15-26).

Ταπούτος και Μελντάιν πήραν προσπάθειες στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και η Καβάλα επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα (22-27, 14′). Κρουμπάλι και Σακελλαρίου δεν άφησαν τους γηπεδούχους να… χαρούν και με δικές τους προσπάθειες ανέβασαν τη διαφορά (24-34, 17′). Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα έμειναν κοντά στο σκορ και με προσπάθειες του Μεντλάιν μείωσαν σε 31-35 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ανατρέψουν σταδιακά την κατάσταση με προσπάθειες από τον Ταπούτο, αλλά και τον Κεμπ, με το Λαύριο να διατηρεί το προβάδισμα, όμως με 46-47 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη, το… ντέρμπι συνεχίστηκε και η Καβάλα έφτασε. εν τέλει στην μεγάλη νίκη, χάρη σε τρίποντο του Κοστόφ, 4 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα, με το σκορ να είναι στο 65-66, διαμορφώνοντας το τελικό 68-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 31-35, 46-47, 68-66.
ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Γκόρντον 7 (1), Κοστόφ 17 (2), Κεμπ 15, Βαν Ντερ Μαρς 2, Ταπούτος 20 (2), Σταμπουλής, Βάργκας, Δεμερτζής, Μέντλιν 5 (1), Καλαϊτζίδης 2.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιαννακόπουλος 12 (2), Νίξον 5, Μπάρλος 14 (3), Γιανγκ 11 (1), Κρουμπάλι 10, Περράκης 4, Νικολακόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκης, Έβανς 2, Σακελλαρίου 5 (1).

Η ΑΕΚ αναζητούσε μια αντίδραση για την ήττα από τον Άρη, στο Κύπελλο και την βρήκε στην αναμέτρηση του πρωταθλήματος, κόντρα στον ΠΑΟΚ, παίρνοντας τη νίκη με 65-53. Πολύ καλή παρουσία από Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς, δεν έφτανε ο Βασιλειάδης για τον «δικέφαλο του Βορρά».

Το παιχνίδι βρήκε την Ένωση να έχει ξεκινήσει με καλύτερο ρυθμό και να έχει προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ όμως έμεινε κοντά στο σκορ και με προσπάθειες του Κώστα Βασιλειάδη μείωσε σε 15-12 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Κακαρούδης έδωσε λύσεις και ο «δικέφαλος του Βορρά» προσπέρασε στο σκορ (24-28, 14′). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ένωση πήρε τα ηνία και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 36-30.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τον ηγέτη του στο πρόσωπο του Κώστα Βασιλειάδη, ο οποίος ήταν -πραγματικά- ασταμάτητος. Πέντε προσωπικοί πόντοι από τον Μίλαν Μιλόσεβιτς κράτησαν… όρθια την ΑΕΚ, η οποία έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (48-45). Στο τέταρτο ανέλαβαν δράση δύο παράγοντες. Η άμυνα και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Ο έμπειρος σέντερ με δικές του προσπάθειες έστειλε στο +8 την ΑΕΚ (61-53, 37′). Οι φιλοξενούμενοι ήταν νευρικοί και κάπως έτσι η Ένωση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 65-53 του ΠΑΟΚ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 36-30, 48-45, 65-53.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Χέρστον, Μιλόσεβιτς 16 (2 τρίπ., 11 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 18 (2 τρίπ., 12 ριμπ.), Καλαμπόκης 5 (1), Ουόρεν 4, Κάρτερ, Σάκοτα 2, Ανοσίκε 3, Παπαντωνίου 7, Σκραμπ 10 (2).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4, Βασιλειάδης 22 (6/10 τρίπ.), Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 2 (1/7 σουτ), Μπάλαμπαν 4, Λιάπης, Κακαρούδης 8, Τσόχλας, Δέδρας 3 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Κώττας.